Aktualizacja biosu FL90

Compal FL90 BIOS disc

„VBI Compal FL90 BIOS disc” to projekt poświęcony aktualizacji BIOS w komputerach przenośnych Compal model FL9X.

Komputery te standardowo nie posiadają wbudowanej stacji dyskietek (co jest normalne, mało kto z nich obecnie korzysta). Aby jednak zaktualizować BIOS w tym laptopie trzeba uruchomić tryb DOS. Nie posiadanie stacji dysków, wymaga więc przygotowania specjalnej płyty, która w dodatku będzie radziła sobie z dostępem do dysku SATA, często z systemem plików NTFS, co zbyt łatwe nie jest :)

Dlatego też przygotowałem specjalny obraz płyty CD, który wystarczy wypalić na czystym nośniku.Następnie można uruchomić z pomocą takiej płyty CD komputer, i cały proces zostanie przeprowadzony automatycznie.

Instrukcja:

1. Pobierz Bios
2. Plik skompresowany jest za pomocą programu WinRAR 3.71 (zalecany ten lub nowszy do rozpakowania), przed nagraniem obrazu .iso na płytę, trzeba go wypakować.
3. Nagrać obraz na płycie CD (nie jako plik, ale jako obraz służący do nagrania, w nero 7 express będzie to Image, Project, Copy >>> Disc Image or saved project). Płytę zapisujemy w systemie DAO (Disc-at-once – dotyczy programów z możliwością ustawienia systemu nagrywania).
4. Wypiąć wszystkie urządzenia USB z portów (mogą powodować wieszanie się w czasie aktualizacji).
5. Zrestartować komputer, z płytą włożoną do napędu CD.
6. W momencie gdy pojawi się logo „Phoenix” Nacisnąć i przytrzymać F12 do pojawienia się menu wyboru dysku startowego.
7. Z menu wybrać napęd DVD.
8. Na ekranie może pojawić się komunikat (Press any key to boot from CD) – wtedy należy nacisnąć spacje.
9. Płytka wystartuje, należy postępować zgodnie z instrukcją na ekranie.
10. Po aktualizacji BIOS laptop się wyłączy, proszę go nie ruszać, do momentu aż sam wystartuje (po około 20 sekundach).

Powrót do FAQ FL90

Źródło : Marcin Wilk Homesite

2 thoughts on “Aktualizacja biosu FL90

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>